کتاب رانده و مانده

اثر آنیتا دسای از انتشارات خزه - مترجم: مهدی غبرایی-داستان زندگی خانوادگی

آنیتا دسای در بخش اول رمان خانواده‌ای هندی را توصیف می‌کند که پسر آن‌ها برای تحصیل به امریکا رفته است و در بخش دوم توصیف امریکا در برخوردش با پسر خانواده یا بهتر بگوییم توصیف پسر در برخوردش با امریکاست. در بخش اول «اوما» شخصیت کلیدی است دختری که در یک خانواده‌ی هندی، اسیر تفکرات پدر و مادر خود است و مترصد فرصتی برای مقابله با آن‌ها. «دسای» این دختر را نمایند‌ی جغرافیایی کرده است که در آن زندگی می‌کند (همان دختر) «اوما» در خانواده‌ی خود پیش از آن‌که انسانی باشد جداگانه، بیشتر موجودی است که باید تابعیت محض پدر و مادر و باورهای آن‌ها را بپذیرد و این ذهن نویسنده را برای خلق چنین رمانی آبستن می‌کند.

اوما دختری سن بالا و فرزند بزرگ خانواده است که در کنار آرونا و آرون با پدر و مادرشان زندگی می‌کند. روابط او با اطرافیان از جمله معلم‌های صومعه، دوستان، اقوام و خواهر و برادر و پدر و مادر محور قصه است. اما نویسنده روابط و نوع تعامل «ماما بابا» با اوما را چون چتری وسیع بر سر تعاملات اوما و نوع رفتار او گسترده است. ماما بابا هم‌چون دو مأمور پلیس خوب و وظیفه‌شناس بر تمام حالات، حرکات، نظرات و افعال اوما نظارت می‌کنند و این نظارت پلیس‌گونه‌ی خود را با تعابیر نگرانی، امر مهم تربیت فرزند و ادای وظیفه‌ی پدر و مادری توجیه می‌کنند.

آن‌ها پدر و مادر نگرانی هستند که سنت حسنه‌ی نظارت بر فرزندان را از پدر و مادر و آبا و اجداد خود به ارث برده‌اند و هرگونه تمرد از این سنت را به مثابه‌ی قدرنشناسی فرزندان این دوره زمانه می‌دانند. به زعم آن‌ها اوما باید قدردان مامان بابای نگران خود باشد، نه این که با غرولندهای بی‌جا مانع امر مهم تربیت آبا و اجدادی آن‌ها شود.

آرونا دختر دیگر خانواده از نعمت زیبایی و تیزهوشی بهره‌مند است که می‌تواند زمینه‌های تمرد و جسارت را در او تقویت کند. او به همین دلایل می‌تواند به زودی مرد خوبی را به خود جذب کند و با یک ازدواج موفق و تحسین‌برانگیز به زن کاملی تبدیل شود که هر خانواده‌ای آرزویش را دارد. آرون نیز با نعمت مهم جنسیت به دنیا آمده است! او تنها پسر خانواده است و مرد آینده، و باید از همین امروز برای فردایش برنامه‌ریزی کرد. اما اوما از هیچ‌کدام از این نعمات بهره‌ای نبرده است، پس سهم عمده‌ای از نگرانی ویژه‌ی ماما بابا نصیب او می‌شود و او باید پذیرای این میراث گران‌قدر باشد.


خرید کتاب رانده و مانده
جستجوی کتاب رانده و مانده در گودریدز

معرفی کتاب رانده و مانده از نگاه کاربران
کتاب های مرتبط با - کتاب رانده و مانده


 کتاب آرمینوتا
 کتاب شیفت شب
 کتاب بانوان عمارت میسالونگی
 کتاب بزن به جاده!
 کتاب من لئونم
 کتاب رانده و مانده